Historia – Rachów

Historyczne nazwy miejscowości:

1414 – Rathe

1418 – Rachaw

1789 – Rachen

1946 – Rachów

Nazwa wsi pochodzi od „Racha”, skróconego imienia Radomir.

Kalendarium :

Brak jest jakiejkolwiek wzmianki co do daty założenia wsi.

1414

Wzmianka o wiosce pod nazwą „Rathe”, będącej posiadłością niejakiego Validusa vir zwanego Lobdauem. Lobdau rzadko tu zamieszkiwał, jego stałą rezydencją był ukryty w kniejach nadodrzańskiej puszczy Lubiatów.

1577

Posiadłość jako lenno przechodzi w ręce Schirawa z Ruska.

1789

Urzędowa wzmianka o posiadłości ziemskiej Rachów. Jest tu dworski folwark, karczmarz, 8 ogrodników, 4 ogrodników dworskich i 3 murowane z cegły domy. Katolicy chodzili na nabożeństwa do kościoła w Chomiąży, zaś protestanci do Ruska. Dzieci obojgu wyznań uczęszczały do szkoły w Rusku.

1986

W okresie Polski Ludowej w Rachowie jest PGR, kiosk spożywczy i przystanek PKS. Oprócz PGR funkcjonuje 8 większych gospodarstw indywidualnych.

Charakter zabudowy i wspólczesność:

Wieś ulicówka, położona ok. 3 km na południowy wschód od centrum Malczyc. Zabudowa pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. Wieś leży na wzniesieniu, z którego w kierunku północnym rozciąga się widok na Malczyce, Dolinę Odry i Wzgórza Trzebnickie. Jest tu 1 sklep spożywczy i przystanek autobusowy

Zabytki:

XIX wieczny pałac. Pałac jest budynkiem dwukondygnacyjnym z czterospadowym dachem. Na północny-zachód od pałacu znajdują się pozostałości parku krajobrazowego o pow. 1,5 ha. Rosną w nim dęby, buki i lipy.

Ciekawostki:

Badania archeologiczne stwierdziły tu ślady osadnictwa kultury łużuckiej oraz z okresu halsztackiego. Na zboczach starej glinianki, zlokalizowanej przy drodze Malczyce – Wilczków można zaobserwować warstwowy układ gliny. Przy drodze do Ruska znajdują się pomniki przyrody, są to 2 głazy narzutowe o obwodach 165 i 180 cm i wysokości nad powierzchnią ziemi 50 i 60 cm.