Chrońmy pszczoły !

rzepak pszczola

Pamiętając o pszczołach przyłączamy się do apeli pszczelarzy:   prosimy rolników prowadzących na własne potrzeby zabiegi ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami.

Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonać z pełnym skutkiem opryski.
Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:
1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami
2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących
3. Opryski prowadzić po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godz.20) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegu na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.
4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji – ogrodów oraz kierunek wiatrów (chodzi o znoszenie cieczy roboczej a w związku z tym podtruwanie nektaru).
5. Dobrać środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadkach środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.